Haber

Almanya’da Yeni Seçilen Aşırı Sağ Milletvekili, Göreve Başlamadan Nazi Selamı Verdiği İçin Tutuklandı

Almanya’da yeni seçilen aşırı sağcı milletvekili Daniel Halemba, evinden ‘Sieg Heil’ (Nazilerin kullandığı ‘Yaşasın zafer’ selamı) sesini duyunca tutuklandı.

Almanya’da yapılan anketlere göre oyları artan aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif’in (AfD) Bavyera Bölge Parlamentosu üyesi Daneil Halemba, yasaklı totaliter sembolleri sergilemek de dahil olmak üzere çeşitli suçlamalarla tutuklandı.

Cumhuriyet’te yer alan bilgiye göre, yeni seçilen 22 yaşındaki milletvekili, bu perşembe günü meclisteki görevine başlayacaktı.

Halemba’nın da üyesi olduğu kardeşlik grubunun evinin komşuları, Nazi döneminde kullanılan ‘Sieg Heil’ selamının evden sıklıkla duyulduğunu belirtti.

Polis, eve yapılan baskında yasaklı sembollerin de bulunduğunu belirtti. Gamalı haç gibi Nazi Almanyası dönemine ait sembollerin Almanya’da yasaklandığı kabul ediliyor.

Savcılık sözcüsü, Halemba’nın Pazartesi veya Salı günü ilerleyen saatlerde hakim karşısına çıkacağını belirtti.

Halemba, avukatının Telegram hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi: ‘Beni, seçilmiş bir milletvekilini tutuklamak istiyorlar. Göreve gelmeden 3 gün önce tamamen hukuka aykırı bir tutuklama emri kullanarak.söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu