Haber

Çin’de uluslararası seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasıyla birlikte bilet aramaları hızla arttı

Çin’de Kovid-19 politikasındaki yön değişikliğinin yeni bir işareti olarak yurt dışı seyahat kısıtlamalarının kaldırıldığının duyurulmasıyla birlikte internet üzerinden seyahat platformlarında uçak bileti aramalarında artış gözlendi.

Caixin’in haberine göre, duyurunun ardından Çin’in en yaygın kullanılan online seyahat platformlarından biri olan Qunar.com’da yurt dışı uçuşları için yapılan bilet aramaları 15 dakikada 7 kat arttı. Sitede yapılan aramalar için en çok tanınan yerler Tayland, Japonya ve Güney Kore idi.

Seyahat platformu Trip.com’da yurt dışı seyahatleri için bilet ve otel arayanların sayısı ilk yarım saatte 10 kat arttı. Sitede arama rakamları son 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Alibaba’nın seyahat hizmetleri platformu Fliggy’de yurt dışı uçak aramaları da 8 kat artarken, yurt dışından Çin’e uçak bileti aramaları son 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ulusal Sağlık Komitesi dün yaptığı açıklamada, Kovid-19’un 8 Ocak 2023 tarihinden itibaren “A kategorisi salgın hastalık” olarak değerlendirilmeyeceğini, bu tarafta uygulanan karantina önlemlerinin Sınır Sağlığı ve Karantina Yasası uyarınca kaldırılacağını duyurdu. .

Yeni uygulama ile yurt dışından gelen yolcuların seyahat öncesinde Çin’in büyükelçilik ve konsolosluklarından sağlık kodu almalarına gerek kalmayacağı ve varışta pozitif çıksalar dahi merkezi karantinada tutulmayacakları bildirildi.

Yönetmelik ile birlikte havayolu şirketlerine Çin’den dış hatlara ve yurt dışından Çin’e haftada sadece bir sefer yapma hakkı veren kısıtlamanın da açıklandığı açıklandı.

Kısıtlama nedeniyle, Çin’deki uluslararası uçuş sayısı hala pandemi öncesi seviyenin yüzde 8’ine düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu