Ekonomi

MÜSİAD Başkanı Asmalı: “Doğal gaz indirimleri enflasyonla mücadelede önemli rol oynayacak”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Mahmut Asmalı, doğalgazda yapılan indirimlerin enflasyonla mücadelede değerli rol oynayacağını belirtti.

Asmalı, sanayi aboneleri ve elektrik üretimi için doğal gaz tarifelerinde indirim yapılmasına ilişkin açıklama yaptı.

Gelecekte sanayide kullanılan elektrikte öngörülen indirimlerin enflasyonla mücadele süreci açısından bir başka olumlu gelişme olduğunu belirten Asmalı, şunları kaydetti:

“Şubat ayının prestijiyle birlikte hem elektrik üretimi hem de sanayide kullanılan doğal gaz için yapılan indirimler reel branşın üretim maliyetlerini düşürerek enflasyon çabasında değerli rol oynayacak. Sanayide kullanılan elektrik için öngörülen indirimler Önümüzdeki dönemde enflasyondaki düşüş süreci açısından bir başka olumlu gelişme de maliyet açısından rahatlama sağlayacak olan bu indirimlerin fiyatlama davranışındaki normalleşmeyi ve tüketici fiyatlarındaki artış eğiliminin zayıflamasını pekiştirerek tüketici enflasyonunun önümüzdeki dönemde de devam etmesini sağlayacaktır. 2022 yılına göre bu yıl daha ılımlı bir seyir izliyor.Enflasyonun düşmesiyle yeniden sağlanacak makroekonomik istikrar Türkiye’nin uzun vadeli ekonomik istikrarına yardımcı olacaktır.Bu bağlamda MÜSİAD olarak ekonomi yönetimine herkes adına teşekkür ederiz. Sanayide kullanılan doğal gaz fiyatlarının düşürülmesi için üreticilerimize teşekkür ederiz.”

dadayhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu