Haber

Nijer’deki darbecilerden Batı Afrika ülkelerine tehdit

26 Temmuz’da Nijer’de darbe yapan askeri cunta, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) Nijer’e askeri operasyon başlatması halinde üye ülkelerden birine saldıracağını açıklamıştı.

“Ulusal Vatanı Koruma Konseyi (CNSP)” Sözcüsü Amadou Abdramane, devlet televizyonunda yeni bir açıklama okudu. Açıklamada, Nijer’in Paris, Abuja, Lome ve Washington büyükelçilerinin görevden alındığı duyuruldu.

Halkı casuslara ve yabancı ülke ordularına karşı dikkatli olmaya davet eden açıklamada, tüm şüpheli hareketlerin yetkililere bildirilmesi istendi. Açıklamada, Fransa ile imzalanan tüm askeri iş birliği ve protokollerin de sonlandırıldığı kaydedildi.

Cunta ayrıca ECOWAS’a yeni bir tehditte bulundu. Açıklamada, “ECOWAS, Nijer’e askeri müdahalede bulunursa, arkadaşlarımızın (Gine, Mali, Burkina Faso) dışındaki üye ülkelerden birine ani bir saldırı başlatacağız” denildi. kelime kullanıldı.

CUNTAYA VERİLEN SÜRE AZALIYOR

ECOWAS, 30 Temmuz’daki olağanüstü zirvesinde, askeri cuntaya Başkan Muhammed Bazum’u serbest bırakması ve görevine dönmesi için bir hafta süre verdi. ECOWAS, bu süre zarfında taleplerinin karşılanmaması halinde askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceklerini açıklamıştı.

Askeri müdahale olasılığı, Batı Afrika’daki diğer cunta hükümetlerinin tepkisini çekti.

Yönetimde askerlerin bulunduğu Burkina Faso ve Mali, yaptıkları ortak açıklamada ECOWAS’ı Nijer’e askeri müdahalenin kendilerine savaş ilan etmek anlamına geldiği konusunda uyardı. Gine de cuntaya destek açıklaması yaptı.

Öte yandan Senegal, Fildişi Sahili, Benin ve Nijerya da üyesi oldukları ECOWAS’ın askeri müdahalesine destek vereceklerini açıkladı.

GELİŞTİRİLMİŞ LİDER ABD’DEN YARDIM İSTEDİ

Bu arada Nijer Devlet Başkanı Muhammed Bazum, darbenin dünya için yıkıcı sonuçları olacağına dikkat çekerek, uluslararası toplumdan ve ABD’den, cunta yönetiminin ülkesine gönderilmesi için yardım istedi.

Başkan Bazum, Washington Post’a “Ülkem saldırı altında, esir düştüm” başlığıyla bir yazı kaleme aldı. Bazum, darbecilerin “Nijer terörle mücadelede başarısız oldu ve ABD ve Avrupalı ​​müttefikleri ülkeye zarar veriyor” iddiasını yalanladı.

Darbecilerin güvenlik alanındaki paniği gidermek yerine halkın onurunu ayaklar altına alarak Wagner gibi suç örgütleriyle çalıştıklarını ifade eden Bazum, “Orta Sahel bölgesi Wagner sayesinde Rusya’nın etkisi altına girebilir. darbecilerin ve bölgedeki müttefiklerinin açık davetine.” uyardı.

alacam-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu