Teknoloji

Yılın Otomobili Açıklandı – 2023

Otomobil endüstrisinin en prestijli ödüllerinden biri ‘Avrupa’da Yılın Otomobili’ sahibini bu yıl buldu. Brüksel Otomobil Fuarı kapsamında sahibini bulan ödül, Stellantis çatısı altında sahiplerini buldu. cipinizYakın zamanda tanıtılan elektrikli SUV intikamcıyagitmiş.

Araç, 23 ülkeden 57 lider otomobil Gazetecilerden oluşan bir heyetin oyları sonucunda büyük ödülü kazanmayı başardı. Markanın geçtiğimiz aylarda ilk elektrikli otomobili olan Avenger, 328 puanlaGeniş bir farkla birinci oldu.

Avenger, Volkswagen ID Buzz, Peugeot 408 gibi modelleri geride bıraktı

Jeep’in küçük SUV’si, son zamanlarda tanıtılan değerli arabaların çoğunu geride bırakarak birinci oldu. İkinci sırada ise 241 puanla Volkswagen’in retro minibüsü yer alıyor. Kimlik Buzz’ı211 puanla üçüncü sırada. nissan ariya gerçekleşti. Finale kalan araçların puanları ve sıralamaları şöyle;

AyarlamaArabaNokta
bir Jeep Yenilmezleri 328 puan
2 Volkswagen Kimliği Buzz 241 puan
3 nissan ariya 211 puan
4 Kia Niro 200 puan
5 Renault Avustralya 163 puan
6 pejo 408 149 puan
7 Subaru Solterra / Toyota bz4X 133 puan

Geçen yılın ödüllü Kia elektrikli modeli EV6 kazanmış. 2021’de Toyota Yaris, 2020’de Peugeot 208 ve 2019’da Jaguar I-Pace ödülü kazanmayı başardı.

Yılın Otomobili ödülü nasıl verilir?

Avrupa’da Yılın Otomobili Ödülleri bu yıl 60. yılını kutladı. Ödül törenine toplamda birçok ülkeden gazeteci davet edildi. 25 puan verme hakkı Bir araba tanınırken en yüksek 10 puan verilebilir. Her heyet üyesi 25 puanı en az beş araba arasında dağıtın talep edildi. Bu sayede en yüksek puana sahip araç ödülü kazanır. Seçimdeki en önemli faktörler, araçların teknik özellikleri ve fiyat değerinde olup olmadığı.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi heyet bu yıl 23 ülkeden 57 gazeteciden oluştu. Daha önce bu sayı 61 iken Ukrayna ile Rusya arasındaki gerginlik nedeniyle Rus gazeteciler heyet dışında tutuldu.

Jeep Avengers teknik özellikleri

Bir Stellantis markası olan Jeep, Ekim ayında Avenger’ı tanıttı. Kompakt bir SUV olan otomobil, 154 beygir güç ve 260 Nm tork Elektrik motoru vardı. 54 kWh pil paketi ile gelen araç, tam şarj ile 400 kilometre menzil sunuyordu.

Araç yaklaşık 40.000 dolara satıldı. Ayrıca, araba 2023’ün ikinci çeyreğinde Ülkemize gelmesinin beklendiğini de eklemeden geçmeyelim. Avenger ile ilgili tüm detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Yılın Otomobili Ödülleri’nde finale kalan diğer araçlarla ilgili tüm detaylar için aşağıdaki içeriğimize göz atmak isteyebilirsiniz;

 

habercanik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu