Haber

IAEA Direktörü Grossi, Çernobil Nükleer Santrali’nin normale döndüğünü söyledi

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Lideri Rafael Mariano Grossi, yaklaşık bir yıl önce Rus güçleri tarafından işgal edilen Çernobil Nükleer Santrali’nin yapılan tadilatla normale döndüğünü söyledi.

Çernobil’i ziyaret eden Grossi, basına yaptığı açıklamada, burada kalıcı bir misyon kurulmasının hem Ajans, Ukrayna hem de tesis için önemli olduğunu, bu kalıcı misyonla güvenlik açısından kapsamlı bir hizmet vereceklerini söyledi. ve gözlem.

Bu ziyaretle nükleer santraldeki mevcut durum hakkında bilgi edinme fırsatı bulduklarını kaydeden Grossi, “Çernobil’in işgalinden bir yıl sonra her şeyin yeniden rayına oturması çok değerli.” dedim. Grossi, işgal öncesi seviyeye başarıyla ulaşıldığını belirtti.

Çernobil’in yeniden işgal veya saldırıyla karşı karşıya kalmamasını umduğunu belirten Grossi, burada oluşturulan kalıcı misyonun amaçlarından birinin de bu tür tehlikelerin olmasını önlemek olduğunu vurguladı.

Buradaki temaslarının ardından başkent Kiev’e giden Grossi, Ukrayna Başbakanı Denis Shmigal ile görüştü.

Görüşmeye ilişkin Twitter’dan açıklama yapan Grossi, geçen ay Başbakan Shmigal ile ülkedeki nükleer güvenlik için tüm nükleer tesislerde kalıcı misyon kurulması konusunda görüştüğünü ve bugün bu görüşlerinin gerçekleştiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu